Teaching Second Grade

 (15,540)
United States - Ohio
Teaching Second Grade
4.0
43,441 votes
I’m having a
sale
2tRnYBn
 
FREE Download
Assess the general quality of my work with this free download
clear search
Leader Board Superb
My Products
sort by:
Best Seller
view:
Second Grade Unit 2 Bundle I have revised this entire unit! Over 400 pages of centers, worksheets, and booklets that are directly aligned to what skills are being taught in each story. **ALL STORIES HAVE BEEN REVISED! Animals Building Homes
$28.75 $23.00
$18.40
475 ratings
4.0
Digital Download ZIP (64.07 MB)
Journeys Second Grade ~ Unit 1 Bundle Supplemental materials that are aligned with the Journeys Reading Series. This bundle includes all 5 stories from Unit 1. Each of these are sold separately, so please do not purchase those, if you buy this
$28.75 $23.00
$18.40
413 ratings
4.0
Digital Download ZIP (98.41 MB)
Journeys Second Grade ~ Unit 4 Bundle **Please check back once purchased. I am always adding new pages. This bundle includes all 5 stories from Unit 4. Each of these are sold separately, so please do not purchase those, if you buy this
$28.75 $23.00
$18.40
409 ratings
4.0
Digital Download ZIP (67.11 MB)
Journeys Second Grade ~ Unit 3 Bundle **ALL 5 STORIES HAVE BEEN REVISED AS OF 1/05/16! This bundle includes all 5 stories from Unit 3. Each of these are sold separately, so please do not purchase those, if you buy this bundle. I have included a
$28.75 $23.00
$18.40
395 ratings
4.0
Digital Download ZIP (88.63 MB)
Reading Second Grade ~ Unit 5 Bundle **Penguin Chick is now completely revised! Now 104 Pages! 2/15/15 **Gloria Who Might Be My Best Friend is completely revised! Now has 112 pages **The Goat in the Rug is Completely Revised (99 Pages) **Half
$28.75 $23.00
$18.40
371 ratings
4.0
Digital Download ZIP (72.59 MB)
Journeys ~ Unit 6 Bundle I am pleased to offer this bundle to save you a "bundle". **The Mysterious Tadpole has been revised. (104 pages). **The Dog That Dug for Dinosaurs has been revised. (106 pages). **Yeh-Shen has been added. (102
$28.75 $23.00
$18.40
313 ratings
4.0
Digital Download ZIP (73.08 MB)
War Math Games Growing Bundle Set 1 Remember this is a Growing Bundle **I will have the last 3 games completed by the end of September. Thanks:) Also have: WAR BUNDLE SET 2 Want to add a little fun into learning about different math skills? Then
$50.00 $20.00
$16.00
169 ratings
4.0
Digital Download ZIP (21.59 MB)
Daily Math ALL 9 MONTHS (+ August FREEBIE) 2nd Grade Save 20% and buy this set of all 9 months of my Daily Math Sets. You can take a look at each month by clicking below: AUGUST DAILY MATH (FREEBIE!) September Daily Math October Daily
$49.50 $39.60
$31.68
167 ratings
4.0
Digital Download ZIP (35.15 MB)
2 and 3 Digit Addition and Subtraction (No regrouping and regrouping) Worksheets (Printables) BUNDLE OF 4 PRODUCTS INCLUDES: 2 DIGIT ADDITION AND SUBTRACTION ~ SET 1 2 DIGIT ADDITION AND SUBTRACTION ~ SET 2 3 DIGIT ADDITION AND SUBTRACTION ~ SET
$20.50 $16.40
$13.12
138 ratings
4.0
Digital Download ZIP (8.62 MB)
Math Printables for First and Second Grade BUNDLE Expanded Form Place Value Fact Families I am very pleased to offer 3 of my Math Printables sets in one bundle! EXPANDED FORM PRINTABLES Do your students need practice learning about expanded form,
$18.00 $12.50
$10.00
106 ratings
4.0
Digital Download ZIP (9.92 MB)
This is a bundle unit of my Fall, Winter, and Spring Math and Literacy Printables Please click below to see each packet. Fall Math and Literacy Printables Winter Math and Literacy Printables Spring Math and Literacy Printables
$18.00 $14.40
$11.52
86 ratings
4.0
Digital Download ZIP (18.74 MB)
War Math Games Growing Bundle Set 2 Check out all games by clicking below: WAR MATH GAMES STORE WAR BUNDLE SET 1 WAR BUNDLE SET 2 Want to add a little fun into learning about different math skills? Then this WAR game is just what your kiddos
$50.00 $17.00
$13.60
53 ratings
4.0
Digital Download ZIP (18.65 MB)
Journeys Reading First Grade ~ Unit 5 Bundle I am pleased to offer this bundle to save you a "bundle". I have discounted this at 30% off! This bundle includes all 5 stories from Unit 5. Each of these are sold separately, so please do not
$27.50 $22.00
$17.60
57 ratings
4.0
Digital Download ZIP (45.34 MB)
Reading First Grade ~ Unit 4 Bundle **NOTE: I DO PLAN ON UPDATING THIS UNIT 1 STORY AT A TIME. I WILL BE ADDING MORE WORKSHEETS AND REVISING SOME PAGES. I am pleased to offer this bundle to save you a "bundle". I have discounted this at 30%
$22.50 $18.00
$14.40
45 ratings
4.0
Digital Download ZIP (43.62 MB)
Daily Language Growing Bundle (+ August FREEBIE) 2nd Grade Save 20% and buy this set of all 9 months of my Daily Language Sets. You can take a look at each month by clicking
$49.50 $39.60
$31.68
47 ratings
4.0
Digital Download ZIP (45.22 MB)
Daily Math and Language Bundle for 2nd Grade September through May (+ August FREEBIE) 2nd Grade Save 20% and buy this set of all 9 months of my Daily Math and Language Sets. You can take a look at each month by clicking below: Daily Language
$99.00 $74.25
$59.40
36 ratings
4.0
Digital Download ZIP (80.38 MB)
Journeys Second Grade Unit 1 PRINTABLES ONLY!! **If you have purchased any of the sets with the centers, booklets, and worksheets, please do not purchase this. This set includes the same worksheets and booklets. Listed below is the link to each
$18.75 $15.00
$12.00
29 ratings
4.0
Digital Download ZIP (30.79 MB)
Fact Families Bundle of 10 products (Printables, Booklets, and Puzzles) Great for morning work, seatwork, or centers. You can take a look at product by clicking the link below: Fact Family Printables Fact Families Booklet Basketball Fact Families
$32.00 $25.60
$20.48
25 ratings
4.0
Digital Download ZIP (18.55 MB)
Idioms Bundle of 4 products (Puzzles: Sets 1 & 2, Booklets, and Posters Set 1) Great for morning work, seat work, or centers. You can take a look at product by clicking the link below: IDIOM PUZZLES SET 1 IDIOM PUZZLES SET 2 IDIOM
$16.00 $12.80
$10.24
35 ratings
4.0
Digital Download ZIP (9.45 MB)
COLOR THE SOUND BUNDLE This bundle includes 9 sets of printables. You can click the link for each set below to see what is in the packet. Color the Digraphs (FREE) Color the L-BLENDS Color the WORD FAMILY SET 1 Color the Vowel Pair Color the
$28.00 $22.40
$17.92
41 ratings
4.0
Digital Download ZIP (26.30 MB)
showing 1-20 of 38

Ratings

Digital Items
4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
Hard Goods
N/A
Shipping Efficiency:
N/A
Overall Quality:
N/A
Accuracy:
N/A
Practicality:
N/A
Thoroughness:
N/A
Creativity:
N/A
Clarity:
Used Goods
N/A
Shipping Efficiency:
N/A
Item as Advertised:

4.0
Total:
43,441 total vote(s)
Ask Teaching Second Grade a question. They will receive an automated email and will return to answer you as soon as possible. Please Login to ask your question.
TEACHING EXPERIENCE

I have taught Kindergarten, 1st Grade Title 1 Reading and Second Grade.

MY TEACHING STYLE

My style of teaching is more of a hands-on approach. I lke to see my students doing and moving rather than sitting for long periods of time.

HONORS/AWARDS/SHINING TEACHER MOMENT

Yet to be added

MY OWN EDUCATIONAL HISTORY

I graduated from Morehead State University and received my masters at Wright State University.

ADDITIONAL BIOGRAPHICAL INFORMATION

Yet to be added

Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up