The Lifetime Learner
 (469)
United States - North Carolina
The Lifetime Learner
4.0
1,193 votes
1War8Z5
 
FREE Download
Assess the general quality of my work with this free download
clear search
Column Superb
Leader Board Superb
My Products
sort by:
Best Seller
view:
This unit includes everything you need to help introduce your students to number line fractions. This product was designed for third graders, but would work great for high second graders or as a review for fourth graders as well. This product
Subjects:
Grades:
2nd, 3rd, 4th
$7.00
44 ratings
4.0
Digital Download PDF (3.13 MB)
This unit includes everything you need to teach comparing fractions to your students. This product was designed for third graders, but would work great for high second graders or as a review for fourth graders as well. This product introduces how
Subjects:
Grades:
2nd, 3rd, 4th
$7.00
54 ratings
4.0
Digital Download PDF (9.95 MB)
This unit includes everything you need to teach equivalent fractions to your students. This product was designed for third graders, but would work great for high second graders or as a review for fourth graders as well. This product introduces what
Subjects:
Grades:
2nd, 3rd, 4th
$7.00
43 ratings
4.0
Digital Download PDF (4.98 MB)
These TWENTY worksheets are perfect practice when teaching identifying fractions, equivalent fractions, fractions as whole numbers, fraction word problems, and comparing fractions in third grade. Table of Contents: pg. 3-10: (3.NF.1) EIGHT
Subjects:
Grades:
3rd, 4th
Types:
$6.00
25 ratings
4.0
Digital Download ZIP (3.20 MB)
You have never seen multiplication facts taught like this before! I have created a multiplication story to go with each fact students have to memorize in the multiplication times table for facts 0-12. ***EDITED 1/9/2017**** I have changed this
$10.00
28 ratings
4.0
Digital Download PDF (8.30 MB)
This unit includes worksheets, games, activities, and mini-lessons for students to practice finding the area of rectangles by multiplying, tiling, and counting squares. This is a great introduction for students that are just beginning to learn what
$7.00
23 ratings
4.0
Digital Download PDF (3.94 MB)
Third Grade Geometry Worksheets These 12 geometry worksheets are perfect practice when teaching third grade standards 3.G.1 and 3.G.2. Table of Contents: pg. 3-10: (3.G.1) EIGHT Describing/Classifying/Identifying Geometry Worksheets pg. 11-14:
Subjects:
Grades:
3rd, 4th
Types:
CCSS:
$4.00
20 ratings
3.9
Digital Download ZIP (2.82 MB)
This is a math game that helps students practice their 0 to 12 multiplication facts. If you are familiar with the game of spoons, this game is the same--except it uses math concepts instead! The Math Spoons Multiplication Facts Game comes with
Grades:
3rd, 4th, 5th
$3.00
21 ratings
4.0
Digital Download PDF (3.98 MB)
This product includes everything you need to teach division using the repeated subtraction strategy in your classroom. This product includes: -1 mini lesson or interactive notebook entry for your students to reference in their notebooks -2
Grades:
2nd, 3rd, 4th, 5th
CCSS:
$5.00
19 ratings
4.0
Digital Download PDF (2.34 MB)
This is a math game that helps students practice identifying multiplication and division fact families. If you are familiar with the game of spoons, this game is the same--except it uses math concepts instead! The Math Spoons Fact Families for
Grades:
2nd, 3rd, 4th, 5th
$4.00
16 ratings
3.9
Digital Download PDF (3.86 MB)
This packet is filled with holiday math worksheets for thirteen different countries that are perfect for third graders! It is perfect for the Christmas season when learning about how holidays are celebrated in different countries around the
$6.50
22 ratings
4.0
Digital Download PDF (3.44 MB)
This unit includes area and perimeter word problem worksheets, games, activities, and mini-lessons! This product includes everything you need to teach the basics of area and perimeter WORD PROBLEMS to your students. This product was designed for
$7.00
15 ratings
4.0
Digital Download PDF (6.88 MB)
This product includes everything you need to teach division strategies in your classroom. Students practice with equal groupings, skip counting, repeated subtraction, and fact families. This product includes: -5 mini lessons or interactive
$20.00
$16.00
18 ratings
4.0
Digital Download ZIP (16.57 MB)
In this unit, students practice finding the area of rectilinear area figures with worksheets, activities, games, and interactive notebook pages! This product includes everything you need to teach rectilinear area to your students. This product was
$7.00
16 ratings
4.0
Digital Download PDF (5.61 MB)
Division Equal Groups This product includes everything you need to teach division using the equal groupings strategy in your classroom. This product includes: - 2 mini lessons or interactive notebook entries for your students to reference in
$5.00
12 ratings
4.0
Digital Download PDF (3.59 MB)
This product includes everything you need to teach geometry in your classroom. This product includes geometry vocabulary for an interactive notebook, geometry worksheets, geometry activities, and geometry games. I use these activities in my
$8.00
15 ratings
4.0
Digital Download PDF (6.06 MB)
This product includes everything you need to teach multiplication strategies in your classroom. Students practice with equal groupings, arrays, repeated addition, and skip counting. This product includes: -7 mini lessons or interactive notebook
Grades:
3rd, 4th
CCSS:
$16.00
$12.80
21 ratings
4.0
Digital Download ZIP (16.28 MB)
This game is used to practice solving multiplication and division word problems. My students sometimes have a hard time distinguishing the difference between the two. This game helps them practice deciding what each problem is and choosing a method
Grades:
3rd, 4th
Types:
$3.00
7 ratings
3.9
Digital Download PDF (2.57 MB)
Emojis always make everything so much more FUN! This emoji math packet was made for fifth grade students to practice math skills in a fun and engaging way during the school day! I love to use it in my classroom as a fun way to practice each math
$5.00
11 ratings
4.0
Digital Download PDF (2.94 MB)
This unit includes EVERYTHING you need to teach your third graders fractions. It is filled with mini lessons and interactive notebook entries, worksheets, games, and hands-on activities! When you buy the fraction bundle, you SAVE OVER 27%!
Subjects:
Grades:
2nd, 3rd, 4th
$41.00
$30.00
14 ratings
4.0
Digital Download ZIP (38.50 MB)
showing 1-20 of 703

Ratings

Digital Items
4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
Hard Goods
N/A
Shipping Efficiency:
N/A
Overall Quality:
N/A
Accuracy:
N/A
Practicality:
N/A
Thoroughness:
N/A
Creativity:
N/A
Clarity:
Used Goods
N/A
Shipping Efficiency:
N/A
Item as Advertised:

4.0
Total:
1,193 total vote(s)
Ask The Lifetime Learner a question. They will receive an automated email and will return to answer you as soon as possible. Please Login to ask your question.
TEACHING EXPERIENCE

I am in my fourth year of teaching third grade! I have created many resources since I began teaching to add value to my students' learning. I am so excited to share them with TPT!

MY TEACHING STYLE

A student-centered classroom is always the best room to be in!

HONORS/AWARDS/SHINING TEACHER MOMENT

Yet to be added

MY OWN EDUCATIONAL HISTORY

I graduated with a dual license in Elementary Education (K-6) and Special Education (K-12). I am also licensed to teach Middle School Mathematics.

ADDITIONAL BIOGRAPHICAL INFORMATION

Logo Design by A Little Peace of Africa http://www.peaceofafrica.com/ https://www.pinterest.com/lainesutherland/ facebook.com/alittlepeaceofafrica