8.5i Teaching Resources | Teachers Pay Teachers
The Village
 (39)
United States - Georgia - Alpharetta
The Village
4.0
246 votes
"Tell me and I forget. Teach me and I remember. Involve me and I learn."- Benjamin Franklin
 
FREE Download
Assess the general quality of my work with this free download
clear search
My Products
sort by:
Best Seller
view:
Great for teaching students to locate prices on a menu, add items to find the total cost of purchase, and finding change of multiple items. 1 menu with grocery store items 4 worksheets on locating menu prices (8 problems per page) 4 worksheets on
$3.99
18 ratings
4.0
Digital Download PDF (5.98 MB)
8 worksheets on next dollar up I used these worksheets when teaching my students next dollar up. I started with teaching my students next dollar up to $10 using the two grocery store worksheets. Then the office supply store which goes up to $13.
$2.15
10 ratings
4.0
Digital Download PDF (2.50 MB)
4 page grocery store ad with images of food and prices 4 worksheets on locating the grocery store items and writing the prices in the blanks (some have pictures and others are written words) 6 worksheets on adding food items to find the total cost 1
$4.50
11 ratings
4.0
Digital Download PDF (1.12 MB)
5 Question worksheets about bills (each go with a different billing statement) 12 billing statements total- ranging from paying rent to clothes to auto repairs Students can use billing statements to write a check; there is also a detatchable stub
$2.50
9 ratings
3.9
Digital Download PDF (0.92 MB)
Teaching special education students how to locate items on a grocery store ad, locate the prices for said items, and add items to find total cost. 4 page grocery store ad and 3 worksheet pages
$3.50
7 ratings
3.9
Digital Download PDF (1.15 MB)
Two page worksheet with 8 problems solving tip- Each problem has a restaurant receipt and a specific percent that needs to be tipped. The student must find the tip then add it to the bill total.
$1.15
8 ratings
4.0
Digital Download PDF (0.54 MB)
The first worksheet gives the start of the sentence to help students create a good topic sentence. The second activity gives the paragraph and the student must create the topic sentence (first sentence of the paragraph).
$1.20
6 ratings
4.0
Digital Download DOCX (0.01 MB)
My students used these worksheets to read the back of medicine boxes (pictures of the back are included on each worksheet) for a pre-vocational/vocational activity. Some worksheets are multiple choice, some are fill in the blank, and some have word
$3.00
5 ratings
4.0
Digital Download PDF (3.31 MB)
My students are learning how to find the best buy, or item that is cheaper. I started my lesson with pg 3 and 4- my students learned what cheaper and more expensive means by circling the product that costs less/more. Then we did pages 1 and 2- my
$2.00
3 ratings
3.9
Digital Download PDF (0.39 MB)
Includes great hands-on activity for students to do independently. Students will have to sort pictures into different categories for these activities. There are also picture matches were students will have to match a picture of something to a
$7.99
8 ratings
4.0
Digital Download PDF (19.33 MB)
Students will look at pictures of items to buy with prices and determine the next dollar up and Velcro under the amount. 16 picture objects with prices in total
$1.50
6 ratings
4.0
Digital Download PDF (0.16 MB)
Teaching special education students how to locate items on a grocery store ad, locate the prices for said items, and add items to find total cost. 4 page grocery store ad 7 pages of identifying the price of grocery store items 6 pages of adding
$4.50
8 ratings
4.0
Digital Download PDF (2.12 MB)
Student must determine if the clothing item needs to be hung up or folded into a drawer. File Folder materials ready to go- just need you to glue it together!
$1.15
3 ratings
4.0
Digital Download PDF (0.18 MB)
This is a great hands-on activity for students to do independently. The file folder game, "cooking vocabulary" where students will match cooking vocabulary words to the correct corresponding picture. 12 vocabulary words total. There is a cover page
$1.15
7 ratings
4.0
Digital Download PDF (0.29 MB)
My students used these worksheets to learn addition. Total of sums go up to 15.
$1.50
4 ratings
4.0
Digital Download PDF (0.42 MB)
This activity involves the following safety signs: restroom, exit, poison, stop, women, men, stairs, caution, hospital, wet floor, open, closed, pay here, fire extinguisher, danger, do not enter. The first file folder game is a word match where
$2.00
6 ratings
4.0
Digital Download PDF (1.14 MB)
19 flash cards with cooking vocabulary terms I folded each paper in half so answers are on one side with the picture on the other. My students have enjoyed learning this terms and we are going to practice each cooking skill. This way my students
$1.99
4 ratings
3.8
Digital Download PDF (1.29 MB)
Foldable menu in color with the following food sections: starters, pizza, pasta, meat entrees, kids meals, and desserts 3 worksheets on locating price of food items 1 worksheet on total cost of multiple food items 4 worksheets on finding change
$3.99
1 rating
4.0
Digital Download PDF (1.89 MB)
Great for teaching students how to locate prices on a menu, find total cost of purchase, and calculate change 1 menu with picture items 3 worksheets on locating menu items (write the price; 8 problems per page) 7 worksheets on adding items to find
$4.50
5 ratings
4.0
Digital Download PDF (6.07 MB)
Foldable menu- includes a section for the following: appetizers, drinks, entrees, sides, and desserts 2 worksheets of locating menu items (each worksheet has 6 food items) 3 worksheets of location menu items with 8 food items 3 worksheets on
$3.99
1 rating
4.0
Digital Download PDF (2.51 MB)
showing 1-20 of 127

Ratings

Digital Items
4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
Hard Goods
N/A
Shipping Efficiency:
N/A
Overall Quality:
N/A
Accuracy:
N/A
Practicality:
N/A
Thoroughness:
N/A
Creativity:
N/A
Clarity:
Used Goods
N/A
Shipping Efficiency:
N/A
Item as Advertised:

4.0
Total:
246 total vote(s)
Ask The Village a question. They will receive an automated email and will return to answer you as soon as possible. Please Login to ask your question.
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up