4th Grade Math Module 1 Lessons 1-19 PowerPoints Bundled + Review

4th Grade Math Module 1 Lessons 1-19 PowerPoints Bundled + Review
4th Grade Math Module 1 Lessons 1-19 PowerPoints Bundled + Review
4th Grade Math Module 1 Lessons 1-19 PowerPoints Bundled + Review
4th Grade Math Module 1 Lessons 1-19 PowerPoints Bundled + Review
4th Grade Math Module 1 Lessons 1-19 PowerPoints Bundled + Review
4th Grade Math Module 1 Lessons 1-19 PowerPoints Bundled + Review
4th Grade Math Module 1 Lessons 1-19 PowerPoints Bundled + Review
4th Grade Math Module 1 Lessons 1-19 PowerPoints Bundled + Review
Grade Levels
Product Rating
3.5
1 rating
Product Q & A
File Type

Compressed Zip File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

43 MB|Varies
Share
Product Description
I made these PowerPoints for module 1 for my class. Establish some learning guidelines and click through. Easy and much more fun!

It goes with the Engaged New York Program and/or Eureka Math. The PowerPoints are interactive. When you click, the next part comes up. This way your students can't call out answers before others have their wait time. It keeps the classroom moving together at your pace. (You are keeper of the clicker.)

I use Peanut Gallery clip art with comics as brain breaks. It is broken down so that all you have to do is click the space or enter and then next question or model will pop up. The questions and answers are built in. Typically, you ask the question, the class will answer, you'll click, and the students will see if they were correct. It is "substitute friendly". Since it is in a student guided format, substitutes can just guide the students through the presentation. It is interactive and full of the same practices that the Engaged NY program has.

We use math notebooks and the class takes notes and does the activities from the slides. We were using dry erase boards. With my class, this became a issue because they dry out and when they hold their boards up, it would take forever to check them because the dry erase was faded. It was taking too much time to get through the lessons. Now we have math partners where they do the problem from the presentation and they have their partner check and circle anything that they miss.

Format: Do the question/problem, give them an appropriate time to work (usually 1 to 3 minutes), pass notebook to partner, check/circle anything wrong or missing, pass back, correct, move on.

I found this holds them more accountable than the dry erase boards. Some students were "waiting" until time was up and were not engaged. This engages everyone. The notebooks can be sent home so that the parents can understand the common core math better. Absent students can copy the "neatest writers" notes for their make up work. By the second day, the notebook method was efficient. The first day, I still had people trying to "wait" out the time. After awhile, they begrudgingly picked up their pace in order to not annoy their partner.

How I Use the Powerpoints:
I combined two lessons into one Powerpoint. I do the fluency portion in the morning on one day and the Application problem in the morning on the second day. I do the rest during math. I also use zearn.org. Our math consultant recommended it to our teachers. She said it matches Eureka math exactly, but that you still need to do the lesson and they must take notes on Zearn to be held accountable. If the lesson is running long, I'll let the students practice on Zearn. Then I finish the lesson next day. It works for me, because my students need to practice as they are learning or they don't retain their learning. I included a spot and time to do a Sprint in these Powerpoints. However, my students and I like the ones on Zearn better. They get immediate feedback.
Total Pages
Varies
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$16.20
Digital Download
List Price:
$20.00
Bundle Price:
$18.00
You Save:
$3.80
More products from Shirley Newsome
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$16.20
Digital Download
List Price:
$20.00
Bundle Price:
$18.00
You Save:
$3.80
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up