Easel by TpT
DID YOU KNOW:
Seamlessly assign resources as digital activities

Learn how in 5 minutes with a tutorial resource. Try it Now  

5th Grade Math Assessments BUNDLE

In the Math Lab
4.3k Followers
Grade Levels
5th, Homeschool
Standards
Formats Included
  • Zip
Pages
350+
$25.00
Bundle
List Price:
$31.25
You Save:
$6.25
$25.00
Bundle
List Price:
$31.25
You Save:
$6.25
Share this resource
In the Math Lab
4.3k Followers

Products in this Bundle (4)

    Description

    Here's a money-saving BUNDLE of all my 5th Grade Assessment resources.

    This bundle includes:

    • 135 Daily Exit Tickets.
    • 40 Weekly quick-check assessments for EACH 5th grade CC math standard.
    • 12-page, 42-item Cumulative benchmark exam that covers all 5th grade standards. Includes editable record-keeping checklists and Excel gradebook.
    • 40 Test Prep Task Cards for review and practice.
    • Answer Keys for all.

    Please see individual product descriptions and previews for more details!

    ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑ ๑

    LEAVE FEEDBACK on this product and earn 25 TPT credits to use on future purchases!

    Copyright ©In the Math Lab. All rights reserved by author. All of my products are for personal (your classroom or home) use only. Copying for more than one classroom, department, school, or school system is prohibited. If you would like to share with others, please purchase additional licenses. No part of this work may be uploaded to the Internet, resold, or redistributed in any way.

    Total Pages
    350+
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    1 Year
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Classify two-dimensional figures in a hierarchy based on properties.
    Understand that attributes belonging to a category of two-dimensional figures also belong to all subcategories of that category. For example, all rectangles have four right angles and squares are rectangles, so all squares have four right angles.
    Represent real world and mathematical problems by graphing points in the first quadrant of the coordinate plane, and interpret coordinate values of points in the context of the situation.
    Use a pair of perpendicular number lines, called axes, to define a coordinate system, with the intersection of the lines (the origin) arranged to coincide with the 0 on each line and a given point in the plane located by using an ordered pair of numbers, called its coordinates. Understand that the first number indicates how far to travel from the origin in the direction of one axis, and the second number indicates how far to travel in the direction of the second axis, with the convention that the names of the two axes and the coordinates correspond (e.g., 𝘹-axis and 𝘹-coordinate, 𝘺-axis and 𝘺-coordinate).
    Solve real world problems involving division of unit fractions by non-zero whole numbers and division of whole numbers by unit fractions, e.g., by using visual fraction models and equations to represent the problem. For example, how much chocolate will each person get if 3 people share 1/2 lb of chocolate equally? How many 1/3-cup servings are in 2 cups of raisins?

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up