7th Grade Math Guided Notes - 7th Grade Math Notes Distance Learning

Grade Levels
Format
Zip (17 MB|388 pages)
Standards
$55.00
Bundle
List Price:
$71.00
You Save:
$16.00
Share this resource
More products from Make Sense of Math
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
$55.00
Bundle
List Price:
$71.00
You Save:
$16.00
Products in this Bundle (15)

    showing 1-5 of 15 products

    Bonus
    7th Grade Math Guided Notes Student Book, Teacher Book, and Teaching Tips
    Also included in
    1. Looking to save time, money and sanity? Then this 7th grade math curriculum and activities bundle is for you! This curriculum is aligned to the 7th grade common core standards. Each unit includes: guided notes, assessments/worksheets and activities such as: task cards, stations, mystery pictures, w
      $215.00
      $329.75
      Save $114.75
    2. Save your time, money, and sanity with these middle school math guided notes. These notes are aligned to the 6th, 7th, and 8th grade common core standards and work great as an introduction, reinforcement or review of the material. These notes are very thorough and require no prep.You are saving 30%
      $163.00
      $234.25
      Save $71.25
    • Bundle Description
    • Standards

    Save your time, money and sanity with this 7th grade math guided notes bundle. These are aligned to the common core standards and work great as an introduction, reinforcement or review of the material. These notes are very thorough and require no prep.

    ✔️ Distance Learning: Print packets (or have students print packets) and teach online following them.

    ✔️ In the classroom: Print packets and teach

    ✔️ Easy to follow along because they are very thorough! Students can easily go back and review a topic if needed.

    Formatted for back-to-back printing with page numbers. They work great in a 3-ring binder or spiral-bound. Teachers have also enjoyed using them in interactive notebooks.

    Product Contains

    • BONUS FILE AT NO EXTRA COST: Compiled student and teacher book with table of contents - completely formatted to print out as a book and be ready for the entire year.

    • 15 sections of thorough notes
      • Unit rates
      • Proportional relationships
      • Integer operations
      • Rational number operations
      • Simplifying expressions with rational numbers
      • Solving equations with rational numbers
      • Solving inequalities with rational numbers
      • Proportions and real-world percents
      • Scale drawings
      • Angles and equations
      • Triangles
      • Circles
      • Composite area, surface area, and volume of prisms
      • Probability
      • Measures of center and variability & Random sampling

    View the Preview for the Table of Contents and Sample Pages

    Each Section Contains:

    • 1 title page
    • In-depth guided notes. (4 - 12 pages)
    • Additional practice problems
    • Lined pages for extra notes
    • Complete answer key

    WHAT ARE TEACHERS SAYING?

    "I wish I would have bought sooner!" - Eleni L.

    "This bundle is saving me a ton of time and energy while I lesson plan for next year." - Nicole M.

    "These are amazing guided notes. They are thorough and move through the material in a way that makes sense to the students. " - Allison L.

    FOLLOW ME for more great products to make sense of math!

    Remember that leaving feedback earns you points toward FREE TPT purchases!

    Please feel free to contact me with any questions!

    Michelle,

    Make Sense of Math

    makesenseofmath@yahoo.com

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Explain what a point (𝘹, 𝘺) on the graph of a proportional relationship means in terms of the situation, with special attention to the points (0, 0) and (1, 𝘳) where 𝘳 is the unit rate.
    Represent proportional relationships by equations. For example, if total cost 𝘵 is proportional to the number 𝘯 of items purchased at a constant price 𝘱, the relationship between the total cost and the number of items can be expressed as 𝘵 = 𝘱𝘯.
    Solve word problems leading to inequalities of the form 𝘱𝘹 + 𝘲 > 𝘳 or 𝘱𝘹 + 𝘲 < 𝘳, where 𝘱, 𝘲, and 𝘳 are specific rational numbers. Graph the solution set of the inequality and interpret it in the context of the problem. For example: As a salesperson, you are paid $50 per week plus $3 per sale. This week you want your pay to be at least $100. Write an inequality for the number of sales you need to make, and describe the solutions.
    Solve word problems leading to equations of the form 𝘱𝘹 + 𝘲 = 𝘳 and 𝘱(𝘹 + 𝘲) = 𝘳, where 𝘱, 𝘲, and 𝘳 are specific rational numbers. Solve equations of these forms fluently. Compare an algebraic solution to an arithmetic solution, identifying the sequence of the operations used in each approach. For example, the perimeter of a rectangle is 54 cm. Its length is 6 cm. What is its width?
    Use variables to represent quantities in a real-world or mathematical problem, and construct simple equations and inequalities to solve problems by reasoning about the quantities.
    Total Pages
    388 pages
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    1 Year
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.
    • Ratings & Reviews
    • Q & A

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up