Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

Calculating Unit Rate

Calculating Unit Rate
Calculating Unit Rate
Calculating Unit Rate
Calculating Unit Rate
Calculating Unit Rate
Calculating Unit Rate
Calculating Unit Rate
Calculating Unit Rate
Product Description
This is a great real life activity to help students understand the application of Unit Rate. Students can look at real products in different sizes and determine what the better purchase is. There are many ways to use this activity, but a favorite of mine is to print the pictures and laminate them. I then lay them out on a table and allow the kids to pick one at a time until they complete the number of items I want them to do. I usually require them to do at least 10, but you can increase or decrease this to meet the needs of the kids.

Included is a chart that the kids can show their work on if you wan to use it. It can be a lot to copy, but for teachers with small group classes or kids with writing difficulties, the pre-printed chart could be a great way to differentiate or accommodate for those who need it.
Total Pages
23 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
  • Comments & Ratings
  • Product Q & A
Loading...
$3.00
Digital Download
List Price:
$5.00
You Save:
$2.00
$3.00
Digital Download
List Price:
$5.00
You Save:
$2.00
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up