Comparing Cost Using Unit Rate

2,379 Downloads
Comparing Cost Using Unit Rate
Comparing Cost Using Unit Rate
Comparing Cost Using Unit Rate
Comparing Cost Using Unit Rate
Subjects
Grade Levels
6th, 7th, 8th, 9th
Resource Types
Product Rating
4.0
File Type
PDF (Acrobat) Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
0.41 MB   |   4 pages

PRODUCT DESCRIPTION

Comparing Cost Using Unit Rate

This worksheet teaches students how to compare two prices by finding the unit rate of each. After walking through an example, students solve 14 similar problems.

Once completed, a final puzzle is offered. Take the first letter of the correct answers' company names to spell the answer the question: Why Learn About Unit Rate?




-------------------------------------
] If you appreciate this or other
] free offerings from me, please
] consider a donation.
] Any amount is greatly appreciated!
-------------------------------------

Total Pages
4
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A

Average Ratings

4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
3.9
Creativity:
4.0
Clarity:
4.0
Total:
8 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
FREE
Digital Download
User Rating: 4.0/4.0
 (123 Followers)
FREE
Digital Download
Comparing Cost Using Unit Rate
Comparing Cost Using Unit Rate
Comparing Cost Using Unit Rate
Comparing Cost Using Unit Rate
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up