1,703 Downloads

Comparisons with Multiplication and Division Math Unit 4th Grade Common Core

Comparisons with Multiplication and Division Math Unit 4th Grade Common Core
Comparisons with Multiplication and Division Math Unit 4th Grade Common Core
Comparisons with Multiplication and Division Math Unit 4th Grade Common Core
Comparisons with Multiplication and Division Math Unit 4th Grade Common Core
Comparisons with Multiplication and Division Math Unit 4th Grade Common Core
Comparisons with Multiplication and Division Math Unit 4th Grade Common Core
Comparisons with Multiplication and Division Math Unit 4th Grade Common Core
Comparisons with Multiplication and Division Math Unit 4th Grade Common Core
Grade Levels
Common Core Standards
Product Rating
4.0
9 ratings
File Type

Compressed Zip File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

8 MB|47 pages
Share
Product Description
Math unit covering comparisons using multiplication and division. Use the lessons to supplement your 4th grade curriculum. Use them to differentiate for highly capable 3rd grade students, or for 5th grade students who need support. Easy to use, interactive, and totally engaging!

Ideal for new teachers, teachers new to common core, or teachers who need a “Teaching Buddy” to help them with some math concepts!

Perfect for teachers who need to fill in gaps in their current math curriculum to help their students succeed with Common Core.

Great for homeschoolers who want to make sure that their children are learning what they need to be successful in math.

This unit is part of my 17-unit curriculum. The rest of the math curriculum is available in my store, Teaching Buddy Loves Math!

★ ★ ★ What You Get ★ ★ ★

When you download this free product, you will receive a zip file containing 3 items:
1 powerpoint math unit with 48 slides
1 printable PDF version of the entire unit
1 unit test with complete answer key.

The math unit has 5 total lessons and at least 1 week of teaching.

★ ★ ★ Covered Standards ★ ★ ★


This unit covers two Common Core standards for 4th Grade math: 4.OA.A.1 and 4. OA.A.2. Students will learn how to compare amounts using multiplication and division.

★ ★ ★ Included Lessons ★ ★ ★

 Lesson 1: Visual Comparisons
 Lesson 2: Comparison Equations
 Lesson 3: Comparisons with Graphs
 Lesson 4: Word Problems: Situation/Solution Equations
 Lesson 5: Comparison Word Problems

★ ★ ★ How the Unit Works ★ ★ ★

Each math lesson in this unit is an interactive powerpoint slideshow. You don't need to start from scratch or reinvent the wheel every day. Just start the slideshow and teach!

Each lesson is very clear and targeted - you can easily fit the lessons in to whatever you are currently teaching.

These lessons actually teach mathematical concepts and procedures to students.

The lessons also contain embedded questions and answers that you can use to assess your students' learning as the lesson progresses.

Each lesson concludes with a "notes" slide that reviews everything that was just taught. Students can copy the notes into their math notebooks, or you can use it as review before unit tests or the yearly assessments.

I have included a PDF version of the unit. This way, you can easily print the math unit. Use it as a teacher's guide along with the powerpoint unit. You can also use the printed PDF on a doc cam if your classroom doesn't have technology to project the presentation from your computer.

The included unit test measures what students have learned during the unit. A complete answer key is included.

★ ★ ★ Thank You! ★ ★ ★


If you like this unit, please come to my store, Teaching Buddy Loves Math. I specialize in common core math materials for 4th grade.

Thank you so much for looking at my product!

★ ★ ★ Complementary Items and Bundles! ★ ★ ★

FREE math exit slips for every lesson in this unit are available, too!

Click here for the matching exit slips!

I have the whole year of math units available in a bundle, as well as units you can buy separately.

Click here for the full-year bundle!
Total Pages
47 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
1 Week
Report this Resource
Loading...
FREE
Digital Download
More products from Teaching Buddy Loves Math
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
FREE
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up