Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

Guide to Smart Shopping

Guide to Smart Shopping
Guide to Smart Shopping
Guide to Smart Shopping
Guide to Smart Shopping
Grade Levels
Resource Type
Product Rating
4.0
4 ratings
File Type

Word Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

136 KB|2 pages
Share
Product Description
This is an activity I made for my 6th graders when we were discussing unit prices. It is a practical exercise where students have to compare prices between two competing products and decide which is the better buy. It opened up discussions on how sometimes "sales" are not always offering the best price. Students learned how to get the most for their money.
Total Pages
2 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$1.00
Digital Download
More products from Emily Cicerale
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
$1.00
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up