Menus for Math

Grade Levels
Product Rating
File Type
PDF (Acrobat) Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
6.51 MB   |   55 pages

PRODUCT DESCRIPTION

Menus for Math include 10 menus from a variety of shops, stores, or restaurants.

Each menu comes with two problem solving worksheets, set 1 and set 2. Set 2 is a little bit more challenging than set 1. Each worksheet includes 7-10 questions that extract questions from the menus. Each menu also has a set of tickets to calculate items from the menu and state how much change will be given.

Students can also use the menus to make their own sales tickets or questions. Great for ask and answer questions. Other students can add up their purchases and practice giving change.

All problem solving questions are addition/subtraction, and some have a few multiplication questions or two step problems.

The menus are perfect for informal text, real life situations, and problem solving skills. They also help you differentiate in the classroom. There's enough variety to satisfy your entire bunch of students.

********************************************************************
GRADE(S):
2nd-5th
SKILLS:
Math
Money
Word Problems
Problem Solving
********************************************************************
Copyright Information:
Purchase of this unit entitles the purchaser the right to reproduce this pack for ONE classroom use only. If you plan on sharing with others, please purchase an additional license.
******************************************************************
Also Available:
* Word Problem Worksheets using Money
********************************************************************
You can also find me here for more classroom resources:
* Teacher’s Take-Out Blog
* Facebook
* Pinterest
Total Pages
55
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A

Average Ratings

4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
4.0
Total:
49 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$6.00
Digital Download
List Price: $10.00
You Save: $4.00
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (4,281 Followers)
$6.00
Digital Download
List Price: $10.00
You Save: $4.00
ADD ONE TO CART
Menus for Math
Menus for Math
Menus for Math
Menus for Math