Multiplication & Division Fact Fluency {Bundle}

Grade Levels
3rd - 6th, Homeschool
Standards
Resource Type
Formats Included
  • Zip
  • Activity
Pages
545 pages
$30.00
Bundle
List Price:
$44.50
You Save:
$14.50
$30.00
Bundle
List Price:
$44.50
You Save:
$14.50
Share this resource
Easel Activities Included
Some resources in this bundle include ready-to-use interactive activities that students can complete on any device. Easel by TpT is free to use! Learn more.

Description

This bundle has everything you need to increase your students’ math fact fluency in multiplication and division!

Tools and Activities for you to:

★ Teach

★ Assess to differentiate

★ Independent Practice

★ Partner Practice

★ Group Practice

★ Homework Practice

This bundle pack allows you to purchase 8 Multiplication and Division packs at a reduced price. If you purchased them all separately they would cost over $40.00!

Save over 30% on the bundle!

INCLUDED IN THIS BUNDLE ★

Multiplication Math Master Partner Activity

Division Math Master Partner Activity

Math Fact Fluency {Multiplication Games}

Math Fact Fluency {Division Games}

Division Facts Assessments

Division Poke Cards

Multiplication Facts Assessments

Multiplication Poke Cards

Multiplication Anchor Posters

Multiplication/Division Flash Cards {Triangle}

******************************************************

OTHER RELATED RESOURCES ★

Multiplication Centers: Equal Groups

Multiplication Strategies Interactive Flip Books {2’s- 10's}

******************************************************

Customer Tips:

♥ Click on the ★ above (by my picture) to follow my store.

Click HERE to get the Key to My Free Resource Library!

Click HERE to sign up for exclusive secret sales and limited-time freebies!

Leave feedback to earn credit points to save money on future products!

******************************************************

Let’s Connect:

Facebook

Pinterest

Instagram

Peggy @ Primary Flourish

******************************************************

Total Pages
545 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
Lifelong tool
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Interpret products of whole numbers, e.g., interpret 5 × 7 as the total number of objects in 5 groups of 7 objects each. For example, describe a context in which a total number of objects can be expressed as 5 × 7.
Use multiplication and division within 100 to solve word problems in situations involving equal groups, arrays, and measurement quantities, e.g., by using drawings and equations with a symbol for the unknown number to represent the problem.
Determine the unknown whole number in a multiplication or division equation relating three whole numbers. For example, determine the unknown number that makes the equation true in each of the equations 8 × ? = 48, 5 = __ ÷ 3, 6 × 6 = ?.
Apply properties of operations as strategies to multiply and divide. Examples: If 6 × 4 = 24 is known, then 4 × 6 = 24 is also known. (Commutative property of multiplication.) 3 × 5 × 2 can be found by 3 × 5 = 15, then 15 × 2 = 30, or by 5 × 2 = 10, then 3 × 10 = 30. (Associative property of multiplication.) Knowing that 8 × 5 = 40 and 8 × 2 = 16, one can find 8 × 7 as 8 × (5 + 2) = (8 × 5) + (8 × 2) = 40 + 16 = 56. (Distributive property.)
Fluently multiply and divide within 100, using strategies such as the relationship between multiplication and division (e.g., knowing that 8 × 5 = 40, one knows 40 ÷ 5 = 8) or properties of operations. By the end of Grade 3, know from memory all products of two one-digit numbers.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up