Multiplication and Division Lesson Bundle/Pack (30 Lessons for 2nd to 4th grade)

Grade Levels
2nd, 3rd, 4th
Product Rating
Not yet rated
File Type
Compressed Zip File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
How to unzip files.
25.34 MB   |   210+ pages

PRODUCT DESCRIPTION

A pack of 30 multiplication and division lessons (see below for full list of lessons included)

For each lesson there are two lesson plans:
- one more detailed version designed for trainee / new teachers
- one less detailed that is designed for more experienced teachers

Each lesson also includes all of the resources needed for the lesson. Depending on the lesson, this may include:
- a PowerPoint
- worksheets (always differentiated to at least 3 levels of difficulty)
- a plenary (end of lesson) activity
- other teaching resources e.g. flashcards and formative assessment activities

For every file, there is a PDF and an editable Word / PowerPoint / Excel version of the file.

The lessons included are:

- chunking on a number line
- chunking on a number line with remainders

- division as arrays
- division on a number line
- division with remainders
- division with remainders on number lines
- division word problems with remainders

- expanded short multiplication
- grid method mutliplication
- mixed operations in numbers
- mixed operations in words

- multiples
- multiplication and division arrays
- multiplication and division as arrays and inverses
- multiplication and division
- multiplication as arrays
- multiplication on a number line

- multiplying and dividing by 10 and 100
- multiplying by multiples of 10 and 100
- dividing by multiples of 10 and 100

- odd or even multiples
- repeated addition
- repeated subtraction
- short multiplication

All of these lessons can be bought individually and / or previewed in greater detail in the Save Teachers' Sundays TpT store.
Total Pages
210+
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A

Average Ratings

N/A
Overall Quality:
N/A
Accuracy:
N/A
Practicality:
N/A
Thoroughness:
N/A
Creativity:
N/A
Clarity:
N/A
Total:
0 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$29.99
Digital Download
List Price: $44.99
You Save: $15.00
ADD ONE TO CART
User Rating: 3.9/4.0
 (203 Followers)
$29.99
Digital Download
List Price: $44.99
You Save: $15.00
ADD ONE TO CART
Multiplication and Division Lesson Bundle/Pack (30 Lessons
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up