November Math Worksheets 7th Grade

Grade Levels
7th
Standards
Formats Included
  • PDF
Pages
34 pages
$8.50
$8.50
Share this resource

Also included in

  1. 7th Grade Math Curriculum is a GROWING bundle that includes all Interactive Math Notebook Activities, Math Station Activities, Math notes, Math Worksheets, Math Writing Centers, & Card Sort activities for 7th Grade Math in my store.This bundle currently includes $457.00 worth of material GROWING
    $250.00
    $457.00
    Save $207.00
  2. This Math Worksheets Bundle is a 1-Year Bundle! The worksheet packets will keep your seventh graders engaged! The packets have fun and challenging math problems. Not only are they PACKED with seventh-grade benchmark math problems, but they also give students fun coloring, puzzles, and problem solvin
    $60.00
    $86.50
    Save $26.50

Description

Need a November middle math review? This November Math Worksheets packet that will keep your seventh graders engaged! This packet is fun and challenging for seventh grade and full of 7th grade benchmark math problems. Students have fun coloring, puzzles, and problem solving. Use this packet for bell work, classwork, extra credit, fast finishers, or homework!

FEATURES:

  • 15 different math puzzle worksheets
  • FUN activities and puzzles centered on reviewing math curriculum.
  • Packed with 7th grade common core math problems for review and practice.
  • An ANSWER KEY for each worksheet.
  • Lots of coloring fun. I’ve intentionally designed this packet with lots of pictures and borders to color. A MUST: Using a set of crayons or markers.

Topics Covered:

  1. Rational Numbers
  2. Rates and Proportionality
  3. Graphing on a Coordinate Plane
  4. Proportions
  5. Percents

More November Math Worksheets:

November NO PREP Math Packet - 6th Grade

November NO PREP Math Packet - 8th Grade


Don't forget that leaving feedback earns you points toward FREE TPT purchases. I love that feedback!

Also, follow me and be notified when new products are uploaded. New products are always on sale for the first 24 hours they are posted. It pays to follow me!

As always, please contact me with any questions!

Thank you,

Kelly McCown

Total Pages
34 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 month
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Use proportional relationships to solve multistep ratio and percent problems. Examples: simple interest, tax, markups and markdowns, gratuities and commissions, fees, percent increase and decrease, percent error.
Recognize and represent proportional relationships between quantities.
Compute unit rates associated with ratios of fractions, including ratios of lengths, areas and other quantities measured in like or different units. For example, if a person walks 1/2 mile in each 1/4 hour, compute the unit rate as the complex fraction ½/¼ miles per hour, equivalently 2 miles per hour.
Solve multi-step real-life and mathematical problems posed with positive and negative rational numbers in any form (whole numbers, fractions, and decimals), using tools strategically. Apply properties of operations to calculate with numbers in any form; convert between forms as appropriate; and assess the reasonableness of answers using mental computation and estimation strategies. For example: If a woman making $25 an hour gets a 10% raise, she will make an additional 1/10 of her salary an hour, or $2.50, for a new salary of $27.50. If you want to place a towel bar 9 3/4 inches long in the center of a door that is 27 1/2 inches wide, you will need to place the bar about 9 inches from each edge; this estimate can be used as a check on the exact computation.
Understand that rewriting an expression in different forms in a problem context can shed light on the problem and how the quantities in it are related. For example, 𝘢 + 0.05𝘢 = 1.05𝘢 means that “increase by 5%” is the same as “multiply by 1.05.”

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up