RATIOS & RATE UNIT : 6th Grade PowerPoint Lessons & Practice DIGITAL BUNDLE

Rated 4.65 out of 5, based on 24 reviews
24 Ratings
;
Exceeding the CORE
5.6k Followers
Grade Levels
5th - 7th, Homeschool
Standards
Formats Included
  • Zip
Pages
N/A
$28.00
List Price:
$35.00
You Save:
$7.00
Bundle
$28.00
List Price:
$35.00
You Save:
$7.00
Bundle
Share this resource
Report this resource to TPT
Exceeding the CORE
5.6k Followers

What educators are saying

Loved this resource! It was a great time saver when creating lessons this year with creating lessons for both online and in-person learners. Thank you!

Products in this Bundle (10)

    showing 1-5 of 10 products

    Also included in
    1. Get your students successfully understanding the 6th Grade MATH CURRICULUM (all units) with this PowerPoint Presentation BUNDLE.This bundle includes 48 PowerPoint Lessons that are designed to teach the ENTIRE 6th Grade Math Curriculum. Each lesson starts with a mini-lesson and guided practice quest
      Price $134.40Original Price $168.00Save $33.60

    Description

    - Great for online learning and distance learning!

    Get your students successfully understanding the 6th Grade RATIOS AND RATES Unit (proportionality, measurements, percents) with this PowerPoint Presentation BUNDLE.

    This bundle includes 10 PowerPoint Lessons that are designed to teach students ratios and proportions, rates and unit rates, converting units within a measurement system, fractions, decimals, and percents. These lessons cover the entire Proportionality: Ratios and Rates unit. Each lesson starts with a mini-lesson and guided practice questions. Every lesson concludes with a lesson quiz and exit ticket to assess student understanding. All of the PowerPoint presentations are 100% editable, therefore you can modify any slide as needed.

    This BUNDLE includes all of the following PowerPoint Lessons:

    1. Ratios
    2. Rates
    3. Use Ratios & Rates to Compare & Predict
    4. Ratios, Rates, Tables & Graphs
    5. Solve Problems with Proportions
    6. Converting Within the Measurement System
    7. Converting Between Measurement Systems
    8. Understanding Percents
    9. Percents, Fractions & Decimals
    10. Solve Percent Problems

    Each Lesson Includes:

    ✔️Mini-Lesson with Guided Practice

    The mini-lesson for each lesson includes essential vocabulary and key terms for that topic. Students are then guided through scaffolded instruction with guided practice questions for each lesson objective. All of the math problems are worked out step-by-step with detailed explanations.

    ✔️Lesson Quiz

    Every lesson ends with a lesson quiz that includes questions from each topic of this lesson. This is perfect for assessing your students' understanding of this lesson. Have students complete these questions individually or with a partner.

    ✔️Exit Ticket

    An exit ticket question is included at the end of each presentation. Have students write the answer on a post-it and turn it in to you on their way out the door.

    How to Use:

    These digital lessons are perfect for distance learning or in-person learning. They are scaffolded and students can use them on their own or you may present them to your students. Students are able to follow along while completing the guided practice questions in their notebooks or own their devices. Each lesson is about 30-35 minutes.

    Common Core Aligned (6th Grade Math):

    _ 6.RP.A.1 Understand the concept of a ratio and use ratio language ...
    _ 6.RP.A.2 Understand the concept of a unit rate ...
    _ 6.RP.A.3 Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.

    _ 6.RP.A.3a Make tables of equivalent ratios...Use tables to compare ratios.

    _ 6.RP.A.3b Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed.

    _ 6.RP.A.3c Find a percent of a quantity as a rate per 100 ; solve problems involving finding the whole, given a part and the percent.

    _ 6.RP.A.3d Use ratio reasoning to convert measurement units...

    If you would like to get updates on NEW and CURRENT resources...

    FOLLOW the Exceeding the Core BLOG!

    FOLLOW me on Teachers Pay Teachers!

    FOLLOW me on Pinterest!

    © Exceeding the CORE. All rights reserved. Please note - this resource is for use by one teacher only. Additional teachers must purchase their own license. Copying, editing, selling, redistributing, or posting any part of this product on the internet is strictly forbidden. Violations are subject to the penalties of the Digital Millennium Copyright Act.

    Total Pages
    N/A
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    2 Weeks
    Report this resource to TPT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TPT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, “The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” “For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”
    Understand the concept of a unit rate 𝘢/𝘣 associated with a ratio 𝘢:𝘣 with 𝘣 ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
    Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.
    Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole-number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios.
    Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?

    Reviews

    Questions & Answers

    5.6k Followers
    TPT

    TPT empowers educators to teach at their best.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up