Easel by TpT

Real Life Math Project Based Learning PBL - Bundle

Grade Levels
7th - 10th
Formats Included
  • Zip
  • Compatible with 
    Activities
Pages
75 pages
$15.00
Bundle
List Price:
$22.00
You Save:
$7.00
$15.00
Bundle
List Price:
$22.00
You Save:
$7.00
Share this resource
Compatible with Easel Activities
This resource contains one or more resources that are compatible with Easel by TpT, a suite of digital tools you can use to make any lesson interactive and device-ready. Customize these activities and assign them to students, all from Easel. Easel is free to use! Learn more.

Products in this Bundle (5)

    Description

    FIVE fun projects to get your students doing math in REAL WORLD scenarios.

    **SAVE OVER 30% OFF these projects by purchasing the bundle.

    1) Fixer Upper (Area, Conversions, Volume, and Percents)

    Students work through math problems based on scenarios about purchasing and renovating a fixer upper. They have to work within a budget to choose their finishings and renovations.

    2) Make a Budget Project (Percents, Proportions, Formulas, Pie Chart)

    In this family budget project, students will learn how to manage their money and budget for a young family. From rent, utilities, car payments, and childcare costs, to groceries, health care, cell phones, and savings, students will keep track of where there money is going, and how much they have left over. Students will uses math skills including percents, proportions, formulas, and statistical analysis to manage their money. This is a great project to help adolescents learn about adulthood and give them REAL LIFE MATH experience!

    3) Percent Project - Personal Shopper (Percents, Discounts, Taxes)

    In this project, students will use their knowledge of percents, discounts, taxes, and percent change to make a good purchase. Students will work collaboratively to prepare a presentation where they will interview to become a personal shopper! Included are three different scenarios for the groups to analyze. Students will make a poster showing the mathematics behind their decision, and make a verbal argument as to why they should be chosen as the personal shopper.

    Not only do students get to practice their math skills, but they learn a very valuable interpersonal lesson on how to work with others and communicate clearly. Students will also have the opportunity to practice interviewing for a job, a skill that they will need to develop for future employment.

    4) Summer Road Trip (Ratios, Rates, Proportions)

    Your students will use their knowledge of ratios, rates, proportions, and percents to help plan a summer road trip for “Debbie”.

    Task #1 : Calculate Total Miles Traveled

    Task #2: Choose Car Rental

    Task #3: Snack Shopping

    Task #4: Hotel Costs

    Task #5: City Attractions

    Task #6: Miscellaneous Expenses

    5) Slopey Mountain (Linear Equations and Slope)

    Algebra students will use their knowledge of slope and linear equations to complete 3 tasks:

    Task 1: Ranking the Slopes

    Students calculate the slopes of different ski runs to rank them from easy to hard.

    Task 2: Lodge Profits

    Students write and graph linear equations to calculate the profit earned from drinks in the ski lodge.

    Task 3: Season Pass vs. Daily Pass

    Students write equations to compare the cost of a season pass vs a daily pass over a certain number of days. Students solve and graph the system of equations to find the point where the pass becomes justified.

    Total Pages
    75 pages
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    N/A
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up