Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

Rising Gas Prices Activity - Unit Rates and Proportions

Rising Gas Prices Activity - Unit Rates and Proportions
Rising Gas Prices Activity - Unit Rates and Proportions
Rising Gas Prices Activity - Unit Rates and Proportions
Rising Gas Prices Activity - Unit Rates and Proportions
Product Description
Are you looking to make your proportion lesson a little bit more interesting? This worksheet can be turned into an activity for an entire period or given as a homework assignment depending on your student's skill level.

I got the idea for this lesson from a email forward I received that humorously compared the cost of gas to the cost of other common items. The students will have to complete two questions for each scenario...the unit rate and the cost of the item per gallon. For example, the average US gas cost $3.91 (at time of publishing) and the cost of a 16 oz. Pepsi costs $1.00. To find the unit rate of the Pepsi the student will divide $1.00 by 16 to get $0.63 per ounce. Next they will set up a proportion to find out how much it would cost per gallon. The students will then get to see how much more expensive it would be if we had to run our cars on various household products.

The math is fairly easy and the kids usually get a kick out of the results. It is a quick and easy way to break up the week.

If you find this worksheet helpful I would appreciate any feedback you would be willing to leave.

Thanks and happy teaching!!

Total Pages
2 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
  • Comments & Ratings
  • Product Q & A
Loading...
$2.00
Digital Download
Add one to cart

Advertisement

Advertisement

$2.00
Digital Download
Add one to cart
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up