Using Unit Rates

Using Unit Rates
Using Unit Rates
Using Unit Rates
Using Unit Rates
Using Unit Rates
Using Unit Rates
Using Unit Rates
Using Unit Rates
Grade Levels
Common Core Standards
Product Rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

448 KB|7 pages
Share
Also included in:
  1. *This bundle is included in my 6th Grade Math Year Long Growing Bundle!This is a bundle of all my worksheets for teaching the 6th Grade math unit on ratios and rates. 2 quizzes, a SCOOT game, and a test are included as well. If you are using the Go Math series, these materials go with Chapter 4.Incl
    $11.75
    $8.50
    Save $3.25
Product Description

This product includes 2 worksheets on using unit rates. The first sheet has 7 questions - 2 on using bar models to find an unknown value, 3 problems without models and 2 word problems. In the second sheet, students will find 9 unknown values in order to decode an interesting fact.

If you are using the Go Math series, this product accompanies Chapter 4, Lesson 7.

These worksheets are part of my Ratios and Rates Unit Bundle as well as my 6th Grade Math Growing Bundle for the Whole Year. To see my other math products, check out my store.

Thanks for looking at my product!

Graphics from NinjaWoman Clipart Studio and Teaches Third in Georgia.

Total Pages
7 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$1.25
Digital Download
Eli Burger

Eli Burger

54 Followers
Follow
More products from Eli Burger
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up