Valentine's Day Math Story Problems - Mixed Applications

Valentine's Day Math Story Problems - Mixed Applications
Valentine's Day Math Story Problems - Mixed Applications
Valentine's Day Math Story Problems - Mixed Applications
Valentine's Day Math Story Problems - Mixed Applications
Grade Levels
Product Rating
File Type

Word Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

209 KB|3 pages
Share
Product Description
These Valentine's Day Story Problems were a hit in my mathematics classroom. Each silly prompt will require students to think critically about the details provided and make decisions on what data is needed and what mathematically needs to be done to solve the problem.

These story problems are a great way to keep the fun in Valentine's Day but still promote critical thinking. All items are fully editable so you can include your own students' names!

This item is included in the Math Story Problems Bundle for Middle School. If you purchased the bundle, you will not need to purchase this item.

Here are some sample problems:

1. Melinda decided to spend Valentine’s Day making hot dogs for all of her closest friends because she can’t stand the taste of candy or cookies or any other sweet. She bought 10 packs of hot dogs that contained 8 hot dogs each. Each pack of hot dogs cost $2.80. How much did Melinda pay for each individual hot dog?

2. Jake purchased 23 pieces of pink paper, 43 pieces of purple paper, 53 pieces of red paper, and 39 pieces of black paper to make his Valentine’s Day cards. The paper was on sale for 4 for $1. How much did Jake pay for the paper?

3. Cupid shot 80 arrows this year at Hale Elementary School hoping to strike Maddie. Although he missed, he did get in a good workout. If he burns 30 calories per shot, how many calories did he burn total?
Total Pages
3 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$1.50
Digital Download
More products from Lisa O'Laughlin
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$1.50
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up