digital

6th Grade Math Curriculum Units, Editable PPTs | Google Slides Distance Learning

Grade Levels
Format
Zipย (364 MB)
Standards
$90.00
Bundle
List Price:
$143.00
You Save:
$53.00
ย Digital Resource for Students
The Teacher-Author has indicated that this resource is made for device-based learning.
$90.00
Bundle
List Price:
$143.00
You Save:
$53.00
ย Digital Resource for Students
The Teacher-Author has indicated that this resource is made for device-based learning.
Share this resource

Products in this Bundle (14)

    showing 1-5 of 14 products

    Description

    This bundle includes 7 sixth grade editable curriculum units to cover your whole year! It also includes the Google Slides version of each unit!

    In the file for each of the 7 units, you will find 5 resources, with a PDF version and an editable PowerPoint version (Microsoft Office 365) of each:

    1) Student packet of notes and practice pages

    Ratios, Rates, and Proportions: 25-page student packet

    Number System โ€“ Whole Numbers and Decimals: 29-page student packet

    Number System โ€“ Fraction Division: 18-page student packet

    Expressions and Equations Unit: 44-page student packet

    Rational Numbers: 19-page student packet

    Data and Statistics: 30-page student packet

    Geometry Unit: 25-page student packet

    2) Teacher version of the student packet, which includes completed notes, answer keys for the practice pages and details for fold-it-ups.

    3) Exit tickets

    4) Assessment

    5) Word wall words

    6) Google Slides versions - the notes and practice pages are all the same problems, but the fold-it-ups have been converted to drag and drop organizers. Other pages that require drawing, labeling, ordering, etc in the paper version have been converted to interactive pages.

    Data and Statistics Unit

    Geometry Unit

    Ratios, Rates, and Proportions

    Number System: Fraction Division

    Rational Numbers

    Number System: Whole Numbers and Decimals

    Expressions and Equations

    You can click the links to check out the preview of each individual unit:-)

    Please keep in touch by following me, to be notified when new products are uploaded!

    If you have any questions, please email me at ellie@middleschoolmathmoments.com

    ********************************************************************

    You might also like:

    6th Grade Math Resource Bundle - resources for the entire year.

    Common Core Daily Math Warm Ups for Grade 6

    Problem Solving Activity Book

    Total Pages
    N/A
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    1 Year
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpTโ€™s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?
    Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.
    Understand the concept of a unit rate ๐˜ข/๐˜ฃ associated with a ratio ๐˜ข:๐˜ฃ with ๐˜ฃ โ‰  0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, โ€œThis recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.โ€ โ€œWe paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.โ€
    Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, โ€œThe ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.โ€ โ€œFor every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.โ€
    Apply the properties of operations to generate equivalent expressions. For example, apply the distributive property to the expression 3 (2 + ๐˜น) to produce the equivalent expression 6 + 3๐˜น; apply the distributive property to the expression 24๐˜น + 18๐˜บ to produce the equivalent expression 6 (4๐˜น + 3๐˜บ); apply properties of operations to ๐˜บ + ๐˜บ + ๐˜บ to produce the equivalent expression 3๐˜บ.

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up