Easel by TpT
DID YOU KNOW:
Seamlessly assign resources as digital activities

Learn how in 5 minutes with a tutorial resource. Try it Now  

6th Grade Math Resource Bundle

Grade Levels
6th, Homeschool
Standards
Formats Included
  • Zip
  • Compatible with 
    Activities
Pages
125 resources
$200.00
Bundle
List Price:
$361.00
You Save:
$161.00
$200.00
Bundle
List Price:
$361.00
You Save:
$161.00
Share this resource
Includes Google Apps™
This bundle contains one or more resources with Google apps (e.g. docs, slides, etc.).
Compatible with Easel Activities
Some resources in this bundle can be made into interactive versions that students can complete on any device. Easel is free to use! Learn more.

Products in this Bundle (125)

    showing 1-5 of 125 products

    Description

    This grade 6 math resource activities bundle includes:

    • Daily math warm-ups (print and digital)
    • Footloose task cards activities (print and many digital - more digital being added)
    • Interactive notebook fold it ups
    • Math wheels
    • Problem solving
    • Color by numbers (print and several digital - more digital being added)
    • Test Prep resource

    This combination of resources will take you through your entire school year with a great variety of activities!

    The following resources are included in this bundle:

    You'll all future products that I add to this bundle FOR FREE! As I continue to add more products, the price of this bundle will increase, but you will be able to simply download those new additions.

    If you're interested in complete grade 6 units, check out the

    Grade 6 Curriculum Units or the Middle School Math Resources Bundle

    *********************************************************************

    Total Pages
    125 resources
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    1 Year
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Use ratio reasoning to convert measurement units; manipulate and transform units appropriately when multiplying or dividing quantities.
    Find a percent of a quantity as a rate per 100 (e.g., 30% of a quantity means 30/100 times the quantity); solve problems involving finding the whole, given a part and the percent.
    Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?
    Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole-number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios.
    Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up