Word Problem Sets | Problem Solving

Word Problem Sets | Problem Solving
Word Problem Sets | Problem Solving
Word Problem Sets | Problem Solving
Word Problem Sets | Problem Solving
Word Problem Sets | Problem Solving
Word Problem Sets | Problem Solving
Word Problem Sets | Problem Solving
Word Problem Sets | Problem Solving
File Type

PDF

(5 MB|68 pages)
Standards
Also included in:
  1. This grade 6 math curriculum resource bundle includes: daily math warm-ups, Footloose task cards activities, interactive notebook fold it ups, problem solving and color by numbers. This combination of resources will take you through your entire school year with a great variety of activities! The fol
    $289.75
    $145.00
    Save $144.75
  2. This math curriculum resources bundle includes resources that address all 6th grade and some 7th grade math standards: * 7 Grade 6 Curriculum Units (which include student packet with notes and practice; assessments;exit tickets; word wall words) ; Google versions currently being added (5/19/20)* Dai
    $468.25
    $275.00
    Save $193.25
  • Product Description
  • Standards

Problem solving can be much more fun and engaging for students when they work together! This resource includes 28 problem solving pages. Each page gives a situation and then has a set of 3-4 questions to be answered.

Can be used for:

* cooperative groups

* individual work

* centers

* assessments

I have found it helpful to laminate the problem solving pages for reuse.

Answer keys are included. The answer keys are in detail, showing the work for each problem, so students could self-correct if you choose. (There are 68 pages here, but 28 are the detailed answer keys - one for each problem solving page.)

Math topics addressed are:

* Decimal Operations - 6 sheets

* Comparing/Ordering Fractions - 6 sheets

* Fractions, Decimals, Percents - 4 sheets

* Fraction Operations - 4 sheets

* Measurement Conversions (Customary) - 3 sheets

* Ratios/Proportions/Unit Rates - 5 sheets

***Some of these problem solving pages are also found in a few of my "Footloose with Problem Solving" resources.

*********************************************************************

You might also like:

Resources for your entire school year: 6th Grade Math Resource Bundle

Common Core Daily Math Warm Ups for Grade 6

Fold It Ups and Notes for Math Concepts

Footloose Math! 6th Grade Bundle.

*********************************************************************

Be the first to know about my new discounts, freebies and product launches:

β€’ Look for the green star near the top of any page within my store and click it to become a follower. You will then receive customized email updates about this store.

Log in to see state-specific standards (only available in the US).
Understand the concept of a unit rate 𝘒/𝘣 associated with a ratio 𝘒:𝘣 with 𝘣 β‰  0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, β€œThis recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” β€œWe paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, β€œThe ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” β€œFor every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”
Fluently add, subtract, multiply, and divide multi-digit decimals using the standard algorithm for each operation.
Apply and extend previous understandings of division to divide unit fractions by whole numbers and whole numbers by unit fractions.
Interpret the product (𝘒/𝘣) Γ— 𝘲 as a parts of a partition of 𝘲 into 𝘣 equal parts; equivalently, as the result of a sequence of operations 𝘒 Γ— 𝘲 Γ· 𝘣. For example, use a visual fraction model to show (2/3) Γ— 4 = 8/3, and create a story context for this equation. Do the same with (2/3) Γ— (4/5) = 8/15. (In general, (𝘒/𝘣) Γ— (𝘀/π˜₯) = 𝘒𝘀/𝘣π˜₯.)
Total Pages
68 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.
Loading...
$6.25
Digital Download
Share this resource
Report this resource to TpT

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up