6th Grade Math Notes Distance Learning

Grade Levels
Format
Zip (18 MB)
Standards
$65.00
Bundle
List Price:
$84.00
You Save:
$19.00
$65.00
Bundle
List Price:
$84.00
You Save:
$19.00
Share this resource

Products in this Bundle (17)

    showing 1-5 of 17 products

    Also included in

    1. Save your time, money, and sanity with these middle school math guided notes. These notes are aligned to the 6th, 7th, and 8th grade common core standards and work great as an introduction, reinforcement or review of the material. These notes are very thorough and require no prep.You are saving 30%
      $163.00
      $234.25
      Save $71.25

    Description

    Save your time, money, and sanity with these 6th grade math guided notes. These are aligned to the common core standards, and work great as an introduction, reinforcement or review of the material. These notes are very thorough and require no prep.

    ✔️ Distance Learning: Print packets (or have students print packets) and teach online following them.

    ✔️ In the classroom: Print packets and teach

    ✔️ Easy to follow along because they are very thorough! Students can easily go back and review a topic if needed.

    Formatted for back-to-back printing with page numbers. They work great in a 3-ring binder or spiral-bound

    Includes the Following Notes

    • Dividing Multi-Digit Numbers
    • Decimal Operations
    • GCF and LCM
    • Dividing Fractions
    • Integers
    • Absolute Value
    • Ratios
    • Converting Units
    • Fractions, Decimals, and Percents
    • Percent Applications (whole/part)
    • Expressions - Evaluating, Reading & Writing
    • Equations - One-Step
    • Inequalities
    • Area - Triangles and Quadrilaterals
    • Surface Area with Nets
    • Statistics
    • Volume of Rectangular Prisms with Fractional Edge Lengths

    Each Section Contains:

    • 1 title page
    • In-depth guided notes.
    • Additional practice problems
    • Lined pages for extra notes
    • Complete answer key

    Check out the 7th Grade Guided Notes Complete Bundle Here

    Check out the 8th Grade Guided Notes Complete Bundle Here

    FOLLOW ME for more great products to make sense of math!

    Remember that leaving feedback earns you points toward FREE TPT purchases!

    I am committed to quality products. If you have any questions or comments please feel free to contact me in ASK A QUESTION or at makesenseofmath@yahoo.com

    Michelle,

    Make Sense of Math

    makesenseofmath@yahoo.com

    Total Pages
    N/A
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    N/A
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?
    Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole-number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios.
    Understand the concept of a unit rate 𝘢/𝘣 associated with a ratio 𝘢:𝘣 with 𝘣 ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
    Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, “The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” “For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”
    Write an inequality of the form 𝘹 > 𝘤 or 𝘹 < 𝘤 to represent a constraint or condition in a real-world or mathematical problem. Recognize that inequalities of the form 𝘹 > 𝘤 or 𝘹 < 𝘤 have infinitely many solutions; represent solutions of such inequalities on number line diagrams.

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up