Grocery Store Project (Unit-Rates)

Grocery Store Project (Unit-Rates)
Subject
Grade Levels
Resource Type
Product Rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

202 KB|2 pages
Share
Product Description
FOLLOW ME ON TPT!

In this project students will go to the grocery store with their families to compare the prices of 4 different items. The students will note the price of the items and the units. Then they will calculate the unit-rate for each item and compare to see which is a better buy.

The students will love this hands-on, real-world activity and it will deepen their understanding of unit-rates.

This project is included here: GET 50+ WORKSHEETS FOR $10!
With my Middle School Math GROWING BUNDLE! CLICK HERE

☆☆☆THIS IS INCLUDED IN THE RATES, RATIOS & PERCENTS BUNDLE CLICK HERE☆☆☆

Total Pages
2 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$1.50
Digital Download
More products from Hunka Learnin' Love
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up