Math Notes 6th Grade BUNDLE

Standards
Formats Included
  • Zip
Pages
400+
$45.00
Bundle
List Price:
$79.50
You Save:
$34.50
$45.00
Bundle
List Price:
$79.50
You Save:
$34.50
Share this resource

Products in this Bundle (54)

    showing 1-5 of 54 products

    Also included in

    1. The 6th Grade Math Curriculum is a COMPLETE Bundle that includes all Interactive Math Notebook Activities, Math Station Activities, Math Notes, NO PREP Math Packets, Write the Room with Math, & Card Sort Activities for 6th Grade Math in my store.Resources Included:✔Card Sorts Grade 6 BUNDLE✔Math
      $250.00
      $478.50
      Save $228.50

    Description

    Need a scaffolded approach to learning? These Middle School Math Notes are the perfect solution for taking notes in math! Each activity has three options for differentiation. Students can take their own notes, use scaffolded notes, or can have notes provided for them. This is a COMPLETE bundle of 6th Grade standards.

    FEATURES:

    • Printable to engage students in note taking
    • Teacher facilitated activity for 15-20 minutes of classroom time
    • PRINT & GO teach notes that are ready with NO PREP
    • Directions for using Math Notes in your classroom
    • Three Options for scaffolding
    • 54 Printable Notes Included

    INCLUDED:

    1. Ratios Problems Notes
    2. Ratios Notes
    3. Ratio Tables Notes
    4. Proportions Notes
    5. Solving Proportions
    6. Arithmetic Sequences
    7. Proportions and Equations
    8. Converting Measurements
    9. Integers
    10. Comparing and Ordering Integers
    11. Absolute Value
    12. Greastest Common Factor
    13. Least Common Multiple
    14. Rational Numbers
    15. Identify Opposites
    16. Comparing and Ordering Rational Numbers
    17. Fractions
    18. Multiplying Fractions
    19. Dividing Fractions
    20. Dividing Mixed Numbers
    21. Adding and Subtracting Decimals
    22. Multiplying Decimals
    23. Dividing Decimals
    24. Percents
    25. Fractions, Decimals, and Percents
    26. Percent of a Number
    27. Exponents
    28. Prime Factorization
    29. Order of Operations
    30. Writing Expressions
    31. Evaluating Expressions
    32. Equivalent Expressions
    33. Writing Equations
    34. Solving Addition Equations
    35. Solving Subtraction Equations
    36. Solving Multiplication Equations
    37. Solving Division Equations
    38. Inequalities
    39. Coordinate Plane
    40. Independent and Dependent Variables
    41. Writing Equations from Tables & Graphs
    42. Area of Quadrilaterals
    43. Area of Triangles
    44. Area of Trapezoids
    45. Area of Composite Figures
    46. Distance in Coordinate Plane
    47. Polygons in Coordinate Plane
    48. Nets and Surface Area
    49. Volume of Prisms
    50. Measures of Central Tendency
    51. Mean Absolute Deviation
    52. Box Plots
    53. Dot Plots
    54. Histograms

    Don't forget that leaving feedback earns you points toward FREE TPT purchases. I love that feedback!

    Also, click HERE to follow me and be notified when new products are uploaded. New products are always on sale for the first 24 hours they are posted. It pays to follow me!

    As always, please contact me with any questions!

    Thank you,

    Kelly McCown

    Total Pages
    400+
    Answer Key
    Does not apply
    Teaching Duration
    1 Year
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Use ratio reasoning to convert measurement units; manipulate and transform units appropriately when multiplying or dividing quantities.
    Find a percent of a quantity as a rate per 100 (e.g., 30% of a quantity means 30/100 times the quantity); solve problems involving finding the whole, given a part and the percent.
    Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?
    Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole-number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios.
    Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up