Unit Rate Project Using Halloween Candy!

Subjects
Grade Levels
6th, 7th, 8th
Resource Types
Product Rating
4.0
File Type
Compressed Zip File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
How to unzip files.
2.44 MB   |   20+ pages

PRODUCT DESCRIPTION

Suggestions for Use:
1. Students will “shop” for Halloween Candy. You can either use the candy posters provided or weekly ads for stores.
2. Use the ads or posters to complete the tasks on each page.
3. On the last task, students will decorate a house with the candy that they chose. They may either use the little picture from the posters, or cut out the picture from the advertisement.

Optional: Compare projects. See which student got the most candy for the least amount of money (best unit rate.


Halloween is just around the corner and you need to get ready! Your house is located on a busy road and you expect to have 225 trick or treaters at your door. You want to have enough candy to give each child three pieces of candy. You also want to have a variety of types of candy, so you will need to buy at least 3 different kinds for the kids.

Your Tasks:
1. Calculate how many pieces of candy you will need to buy in order to have enough for all of the trick or treaters.
2. Choose 5 candy bags that you would like to purchase.
3. Predict which three will be the best deal.
4. Calculate the unit rate for each of the chosen candy bags.
5. Decide which 3 bags of candy are the best deals.
6. Make sure you have enough candy for all of the trick or treaters. If you do not, add a second bag of one of the 3 chosen bags.
7. Find the total cost for the candy at your house (with tax)
8. Determine how much money you will have left after purchasing
9. To make sure you stay on track with passing out candy, determine the rate of trick or treaters per hour.
10. Reflect on this project
11. Fill in your house poster and decorate if there is time.

Skills Practiced:
Long division with decimals
Multiplication with decimals
Addition with decimals
Subtraction with decimals
Multiplying Multi-Digit Numbers
Unit Rate

State Standards Covered:
6RP: Understand ratio concepts and use ratio reasoning to solve problems.
1. Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, “The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” “For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”
2. Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”1
3. Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.
a. Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole-number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios.
b. Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?
c. Find a percent of a quantity as a rate per 100 (e.g., 30% of a quantity means 30/100 times the quantity); solve problems involving finding the whole, given a part and the percent.
d. Use ratio reasoning to convert measurement units; manipulate and transform units appropriately when multiplying or dividing quantities.

6.NS: Compute fluently with multi-digit numbers and find common factors and multiples.
2. Fluently divide multi-digit numbers using the standard algorithm.
3. Fluently add, subtract, multiply, and divide multi-digit decimals using the standard algorithm for each operation.

6.EE: Reason about and solve one-variable equations and inequalities.
6. Use variables to represent numbers and write expressions when solving a real-world or mathematical problem; understand that a variable can represent an unknown number, or, depending on the purpose at hand, any number in a specified set.

6,EE: Represent and analyze quantitative relationships between dependent and independent variables.
9. Use variables to represent two quantities in a real-world problem that change in relationship to one another; write an equation to express one quantity, thought of as the dependent variable, in terms of the other quantity, thought of as the independent variable. Analyze the relationship between the dependent and independent variables using graphs and tables, and relate these to the equation. For example, in a problem involving motion at constant speed, list and graph ordered pairs of distances and times, and write the equation d = 65t to represent the relationship between distance and time.
Total Pages
20+
Answer Key
Does Not Apply
Teaching Duration
1 Week

Average Ratings

4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
4.0
Total:
1 rating
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$5.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (13 Followers)
$5.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
Unit Rate Project Using Halloween Candy!
Unit Rate Project Using Halloween Candy!
Unit Rate Project Using Halloween Candy!
Unit Rate Project Using Halloween Candy!