4th - Multiplying Fractions Math Centers - Math Games

Rated 4.69 out of 5, based on 55 reviews
55 Ratings
12,458 Downloads
;
Math Tech Connections
36.7k Followers
Grade Levels
4th, Homeschool
Resource Type
Standards
Formats Included
  • Zip
Pages
30 pages
Math Tech Connections
36.7k Followers
Also included in
  1. These Fourth Grade math games will save you time and help students stay focused and organized during math centers. This resource includes 24 game sets. This bundle includes a total of 72 math games, so you will have math centers for the entire year!Save 40% when you purchase this bundle. ***If purch
    Price $34.50Original Price $69.00Save $34.50
  2. This 4th grade math bundle includes three activities per math topic that can be used during centers, math warm ups, math exit tickets, or math homework. This 4th grade math practice bundle includes both PRINT and DIGITAL format. - The printable format includes 72 activities - The paperless format in
    Price $49.50Original Price $99.00Save $49.50

Description

These Multiplying Fractions math games will save you time and help students stay focused and organized during math centers.

Learning Goals: I can solve word problems involving multiplication of a fraction by a whole number. I can use visual fraction models and equations to represent the problem.

>> Click PREVIEW to view the 3 activities

What's Included?

  • 3 Math Activities: Math Sort, Matching Game, Clip Cards
  • 1 Recording Sheet
  • Answer Key
  • Label Cards for Organization

>> Click Here to Purchase the Bundle & Save!

The Problem with Guided Math

- One big problem with guided math is not knowing what to assign for math centers.

- It can get especially overwhelming when pulling math games from various places. Teachers end up wasting lots of time explaining directions and students get off task because they are confused.

- Holding students accountable for their work during math centers is important. You want students to record their work, but then you don’t have extra time to check or organize all the recording sheets.

The Solution

✓ Our math games are standards-aligned. This means you know students are practicing the skills you are required to teach. The learning goal is listed.

✓ There is a predictable routine. There are THREE activities per math topic. (Math Sort, Matching Game, Clip Cards) The game structure is the same, so you won’t waste time teaching new games each week.

✓ Students stay organized by using one recording sheet per topic. An answer key is provided, so you or students can quickly check their answers.

✓ Our math games come with label cards that will help you organize the math centers. These label cards include pictures and directions for each game.

Math Standards

CCSS: 4.NF.4

TEKS: N/A

Florida BEST: 4.AR.1.3, 4.FR.2.4

YEAR-LONG 4th GRADE MATH BUNDLES:

ENGAGING 4th GRADE SPIRAL REVIEW:

--------------------------------------------

MORE MATH GAME BUNDLES

--------------------------------------------

Join the MTC email list for exclusive freebies: https://mathtechconnections.com/free-resources/

Click HERE to follow my store and never miss a sale!

Total Pages
30 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this resource to TPT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TPT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Apply and extend previous understandings of multiplication to multiply a fraction by a whole number.
Understand a fraction 𝘢/𝘣 as a multiple of 1/𝘣. For example, use a visual fraction model to represent 5/4 as the product 5 × (1/4), recording the conclusion by the equation 5/4 = 5 × (1/4).
Understand a multiple of 𝘢/𝘣 as a multiple of 1/𝘣, and use this understanding to multiply a fraction by a whole number. For example, use a visual fraction model to express 3 × (2/5) as 6 × (1/5), recognizing this product as 6/5. (In general, 𝘯 × (𝘢/𝘣) = (𝘯 × 𝘢)/𝘣.)
Solve word problems involving multiplication of a fraction by a whole number, e.g., by using visual fraction models and equations to represent the problem. For example, if each person at a party will eat 3/8 of a pound of roast beef, and there will be 5 people at the party, how many pounds of roast beef will be needed? Between what two whole numbers does your answer lie?

Reviews

Questions & Answers

36.7k Followers
TPT

TPT empowers educators to teach at their best.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up