Unit Rates in Advertisements

Unit Rates in Advertisements
Unit Rates in Advertisements
Unit Rates in Advertisements
Unit Rates in Advertisements
Unit Rates in Advertisements
Unit Rates in Advertisements
Grade Levels
Common Core Standards
Product Rating
4.0
9 Ratings
File Type

Word Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

6 KB|2 pages
Share
Product Description
Since unit rates are the best way to go comparison shopping, I had my students scour store ads that I provided to complete this worksheet. It has three different sections:

1. General categories of items in which students have to choose an item by brand, fill in the information and find a unit rate
2. Students chose a produce or meat item sold by the pound and answer questions based on this unit rate
3. More challenging questions such as "choose something that is a certain number for a dollar amount [Ex: 2 for $5, 4 for $2, etc] - find the unit rate in $/ounce based on the total amount of ounces"

It is meant to be used as a follow-up or enrichment activity for a ratio or rates unit and is a great way to get to know your students' likes and dislikes too!

Don't forget to return to my store and post your feedback! If you have any concerns or suggestions, please e-mail me before posting feedback. Thanks!
Total Pages
2 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
40 minutes
Report this Resource
Loading...
$1.00
Digital Download
avatar

SrtaWaldo

92 Followers
Follow
More products from SrtaWaldo
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up