Easel by TpT
DID YOU KNOW:
Seamlessly assign resources as digital activities

Learn how in 5 minutes with a tutorial resource. Try it Now  

Math Color by Number Bundle 6th and 7th Grade Math Distance Learning

Grade Levels
5th - 7th, Homeschool
Standards
Resource Type
Formats Included
  • Zip
  • Google Apps™
Pages
20 resources, all with print and digital versions
$41.00
Bundle
List Price:
$69.00
You Save:
$28.00
$41.00
Bundle
List Price:
$69.00
You Save:
$28.00
Share this resource
Includes Google Apps™
This bundle contains one or more resources with Google apps (e.g. docs, slides, etc.).

Products in this Bundle (20)

    showing 1-5 of 20 products

    Also included in

    1. This upper elementary and middle school math color by number bundle includes 60 easy-prep color by number resources that are found in my smaller color by number bundles. With all the versions included, there are over 90 print activities in this bundle, plus most sets now have a digital version!55 of
      $108.00
      $197.00
      Save $89.00
    2. This grade 6 math resource activities bundle includes: Daily math warm-ups (print and digital)Footloose task cards activities (print and many digital - more digital being added)Interactive notebook fold it upsMath wheelsProblem solvingColor by numbers (print and several digital - more digital being
      $200.00
      $361.00
      Save $161.00
    3. This math curriculum resources bundle includes resources that address all 6th grade and some 7th grade math standards. This bundle has 150 items to be used for instruction and practice, plus a Bonus file with >25 additional practice resources. These resources will take you through your entire sch
      $345.00
      $490.25
      Save $145.25

    Description

    This bundle includes 20 easy-prep math color by number resources for 6th grade math and 7th grade math, several with multiple versions.

    Students solve, self-check, and then color, in both print and digital versions.

    All 20 of the 20 sets now have Google Slides versions - great for differentiation!

    Check out the preview and the video demo above (Equivalent Expressions CBN is shown) to see what's included and to see how the digital coloring works.

    Each of these easy-prep resources includes:

    • Print version(s) with problem sheet(s) and coloring page(s)
    • Link to Google Slides version
    • Instructions
    • Keys
    • One or more coloring pages with no numbers, for students to color their own way for fun or to create their own color by numbers!

    The 20 color by number resources address the following 6th and 7th grade math concepts:

    Other color by numbers your students will love:

    Color by Number Bundle Grades 5-7

    Color by Number Bundle Grades 4-5

    Complete Set of Color by Numbers

    Check out all Color by Number Activities

    ********************************************************************

    You might also like:

    Math Task Cards, Grades 6-7 (Footloose Activities)

    Math Task Cards, Grades 6 (Footloose Activities)

    6th Grade Math Resource Bundle - resources for the entire year.

    Common Core Daily Math Warm Ups for Grade 6

    Problem Solving Activity Book

    *********************************************************************

    Be the first to know about my new discounts, freebies and product launches:

    • Look for the green star near the top of any page within my store and click it to become a follower. You will then receive customized email updates about this store.

    Total Pages
    20 resources, all with print and digital versions
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    N/A
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Use proportional relationships to solve multistep ratio and percent problems. Examples: simple interest, tax, markups and markdowns, gratuities and commissions, fees, percent increase and decrease, percent error.
    Find a percent of a quantity as a rate per 100 (e.g., 30% of a quantity means 30/100 times the quantity); solve problems involving finding the whole, given a part and the percent.
    Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?
    Understand the concept of a unit rate 𝘢/𝘣 associated with a ratio 𝘢:𝘣 with 𝘣 ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
    Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, “The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” “For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up